Plošný výběr prvků

 

Prvky RÚIAN lze ve VDP standardně vyhledávat zadáním atributů ve vyhledávacím formuláři do panelu filtru, zároveň je ale možné vymezit oblast pro hledání v mapovém podkladu. Aplikace při použití této funkce vyhledává prvky, jejichž definiční body jsou uvnitř polygonu vytvořeného uživatelem nebo prvky, které do zadaného polygonu spadají jakoukoliv částí.

V praxi lze funkci Plošný výběr využít pro mnoho různých situací. Například pro vyhledání všech parcel ve vymezeném záplavovém území vodního toku nebo pro vyhledání všech stavebních objektů nacházejících se v ochranném pásmu inženýrských sítí. Dále pro vyhledání adresních míst v části ulice, kterou obec hodlá oddělit a nově pojmenovat, a pro mnoho dalších.

 

 

Postup zadání plošného výběru

 

Existují dvě možnosti, jak zadat funkci Plošný výběr:

Pomocí tlačítka Plošný výběr přímo na stránce pro vyhledávání prvků ve VDP.

Pomocí tlačítka Výběr polygonem v mapovém klientu Marushka.

 

 

Přístup z vyhledávacího formuláře přes tlačítko Plošný výběr

 

Při tomto postupu je uživatel z VDP přesměrován do mapového klienta Marushka, kde prostřednictvím polygonu definuje zájmové území, ve kterém chce vyhledat prvky. Následně se vrací zpět do VDP, kde dokončí vyhledávání.

Existují dva základní postupy pro využití této funkce. Vyhledávání bez vyplněných nadřazených prvků – pouze podle vymezeného polygonu v mapě a vyhledávání kombinací s definovanými nadřazenými prvky.

 

 

Vyhledávání bez vyplněných nadřazených prvků

 

Tento postup použijte tehdy, pokud chcete vyhledat všechny prvky příslušného typu v daném polygonu, bez ohledu na to, který prvek jim je nadřazen.

Na obrazovce pro vyhledávání prvků zvolte typ prvku, který chcete vyhledat. Položky panelu filtru ponechejte nevyplněné.

 

Následně klikněte na tlačítko Plošný výběr. Tím spustíte mapového klienta Marushka s přehledovou mapou ČR pro zadání polygonu a aktivovanou funkcí Výběr polygonem  (v nabídce zcela dole). V horní části okna se objeví panel Výběr polygonem s nastaveným typem prvku, který jste zvolili na předchozí obrazovce.

 

Funkce Vyhledání prvků a Plošný výběr bez zadání nadřazených prvků

 

 

Zobrazení mapy s aktivovanou funkcí Výběr polygonem

 

 

Pomocí panelu Výběr polygonem vytvoříte polygon a tlačítkem Uložit provedete uložení výběru.

 

 

Mapový klient s vytvořeným polygonem

 

 

Aplikace nyní provede kontrolu, zda byl vytvořen polygon a je topologicky v pořádku. Případné chyby aplikace ohlásí chybovou hláškou, v opačném případě polygon uloží. Pokud je polygon úspěšně uložen, je zobrazeno zpátky okno pro vyhledávání. Okno či záložku s mapovým klientem můžete zavřít. Informace o polygonu byla předána do VDP a je zobrazen blok týkající se definice plošného výběru. Tlačítkem Změnit plošný výběr se v případě potřeby můžete vrátit do mapového klienta, kde se otevře výřez mapy nad vámi vytvořeným polygonem. Upravit ho můžete stejným postupem jako při jeho vytváření. Po jeho uložení se vrátíte opět do popisné části VDP.

 

 

Pro zobrazení prvků vyhledaných prostřednictvím plošného výběru klikněte na tlačítko Vyhledat.

 

 

Vyhledávání s definovaným plošným výběrem

 

 

Seznam adresních míst vyhledaných plošným výběrem

 

 

 

Vyhledávání s vyplněním nadřazených prvků

 

Tento postup použijete tehdy, pokud chcete z daného polygonu vybrat pouze prvky v rámci jednoho nebo více nadřazených prvků (například stavební objekty náležející do obce pod jednu její část obce).

Na obrazovce pro vyhledávání prvků nejprve vyplňte pole s nadřazenými prvky v panelu filtru v horní části okna. Následně klikněte na tlačítko Plošný výběr. Tím spustíte mapového klienta pro výběr polygonu, který se otevře s přiblížením mapy na zvolené nadřazené prvky.

V mapovém klientu nyní vytvořte polygon pro vyhledávání, postupujte analogicky jako v předchozím případě.

 

 

Funkce Vyhledání prvků a Plošný výběr se zadáním nadřazených prvků

 

 

Po uložení polygonu se vraťte do VDP. Informace z mapy o polygonu byla předána a dialog obsahuje náhled tohoto výběru.

 

 

 

Definice Plošného výběru s nadřazenými prvky

 

 

Pro zobrazení prvků vyhledaných prostřednictvím plošného výběru klikněte na tlačítko Vyhledat.

 

Seznam stavebních objektů vyhledaných plošným výběrem

 

 

Zadání výběru přímo v mapovém klientu Marushka

 

Při tomto postupu uživatel spouští funkci Výběr polygonem  v mapovém klientu Marushka.

Zde zvolí polygon a typ prvku, který chce vyhledávat. Marushka předá informace do VDP, kde uživatel vyhledávání dokončí.

 

Funkci Plošný výběr aktivujte stiskem tlačítka Výběr polygonem  , které je umístěno v nabídce nástrojů v dolní části obrazovky. V horní části obrazovky se objeví panel Výběr polygonem, kde si zvolíte typ prvku, který chcete vyhledat.

 

Definice Plošného výběru v grafickém prostředí

 

 

Následně vytvoříte polygon pro vyhledávání, postupujte analogicky jako v předchozím případě.

Údaje o vytvořeném polygonu se přenesou do VDP. Na záložce, přes kterou jste vstupovali do Marushky (v případě úvodní obrazovky VDP se otevře záložka nová), se načte obrazovka pro vyhledání typu prvku, který jste zvolili při výběru polygonem v Marushce. Přepněte na tuto záložku. Došlo k přenosu zvoleného polygonu, záložku, kde jste pracovali v grafice, je možné uzavřít.

Na obrazovce pro vyhledání prvků můžete vyplnit údaj o nadřazeném prvku. V takovém případě se zobrazí jen prvky z daného polygonu, které plní i tuto podmínku (např. jen stavební objekty evidované v zadané části obce). Pokud pole ponecháte prázdné, zobrazí se všechny prvky zvoleného typu, které se nachází v polygonu.

 

Definice Plošného výběru bez nadřazených prvků

 

 

 

Chyby při tvorbě polygonu

 

Při tvorbě polygonu je třeba dodržovat zásady topologické správnosti a u nižších prvků také maximální rozlohu vymezeného území. Před uložením polygonu provádí mapový klient Marushka kontroly. Pokud zjistí chybu, upozorní na ni některou z následujících hlášek. Jestliže chybu nenalezne, polygon uloží.

 

Zde je uveden seznam chyb a chybových hlášek:

 

První z kontrol ověří, zda byl vytvořen polygon:

Chybová hláška upozorňující, že nebyl vytvořen výběrový polygon

 

 

Předmětem druhé kontroly je topologie vytvořeného polygonu, chybovým stavem je křížení linií polygonu:

 

Polygon s křížením spojnic vrcholů (nevalidní); Chybová hláška této chyby

 

 

Třetí kontrola se spouští pouze při vyhledávání parcel, stavebních objektů a adresních míst a kontroluje rozlohu vymezené oblasti (maximálně do 5 km²). Porušení tohoto pravidla je signalizováno již při práci v mapovém klientu červenou barvou polygonu:

 

 

Polygon s překročenou maximální povolenou rozlohou (5 km² pro vyhledávání parcel, stavebních objektů a adresních míst) se zvýrazní červenou barvou; Chybová hláška této chyby